Energetická chudoba domácností za posledné 4 roky na Slovensku

Autor: Ján Otčenáš | 29.2.2016 o 8:20 | Karma článku: 4,10 | Prečítané:  502x

Podľa súčasnej vlády Slovenskej republiky je „energetická chudoba“ definovaná ako stav, keď mesačné výdavky na spotrebu u priemernej domácnosti na elektrinu, plyn a teplo, predstavujú významný podiel priemerného mesačnného príjmu.

Pojem „energetická chudoba“ je jeden z dôležitých indikátorov, definovaných Európskou úniou, ktoré hovoria o kvalite života občanov v tom-ktorom členskom štáte. O čo viac musia zo svojich mesačných príjmov platiť občania na energie, o to menej im ostáva na jedlo, bývanie a prípadne trávenie voľného času. Nehovoriac o obmedzení možností uložiť si úspory na nepredvídané životné situácie.

V rokoch 2005 až 2010 sme mali na Slovensku podiel ohrozených domácností v pásme medzi 12% až 18%. V roku 2011 začal tento nepriaznivý trend stúpať a v rokoch 2012 až 2015 sme sa prehupli do pásma 20% až 30%. V skutočnosti môže byť toto číslo oveľa hrozivejšie, pretože do oficiálnych štatistík sa nedostávajú napríklad ľudia ktorí boli nútení odísť za prácou do zahraničia z existenčných dôvodov, alebo skupina cca 70 tisíc občanov dlhodobo nezamestnanteľných, ktorá vypadla zo sociálnej siete pod tlakom zmien legislatívy v posledných rokoch aby nekazili štatistiky zamestnanosti.

Takmer jeden a pol milióna občanov Slovenska je existenčne ohrozených.

Dochádza tu k paradoxu. Majoritná vládna strana masíruje svojich občanov dennodenne mediálnymi vyhláseniami o „sociálnom“ programe a o tom, koľko robí pre svojich občanov. Pritom dlhodobo zhoršuje finančnú situáciu u najslabších skupín obyvateľstva.  Prečo tento rozpor, a čo stojí za týmto dramatickým znížením kvality života u takmer u jeden a pol milióna občanov našej krajiny?

Otázka je o to viac na mieste, keď sa premiér chváli pozitívnymi makroekonomickými ukazovateľmi a občanom podhodí almužnu v podobe „plynovej vratky“ tesne pred voľbami a nehanbí sa to vydávať za riešenie energetickej chudoby. Ako Vám konkrétne pomohlo toto riešenie v každomesačných výdajoch za plyn, elektrinu a teplo?

Ak Slovensko skutočne na tom stojí tak dobre a pozitívne, ako je možné že situácia rodín sa za posledné 4 roky tak zhoršila?

Som človek pracujúci v energetike, a žiaľ, poznám odpoveď prečo je to tak. Ale tento článok nie je o tom, ako urobiť analýzu šafárenia jednofarebnej vlády za posledné 4 roky. Nezávislí odborníci z oblasti energetiky to vedia urobiť presne a vyčerpávajúco.

Tento článok je o tom, aby sme sa zamysleli nad pravdivosťou tvrdení prichádzajúcich k nám z oficiálnych médií. A zároveň je to apel na tých, ktorý majú príjem domácnosti menší ako 800 eur a výdavky na energie vyššie ako 120 eur mesačne. Vážení spoluobčania, čo s týmto faktom urobíme?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ľutujem, že som vám zabil brata

Aké ponaučenia sa dajú odniesť zo straty blízkeho?

KOŠICE KORZÁR

Vodárne predali pozemky developerovi. Ich šéf tam kúpil 24 bytov

Hreha: Byty sú moja súkromná vec.

ŠPORT

Rozhodca, ktorý vylúčil Sagana: Potrebujeme video ako vo futbale

Rozhodcovia nemali toľko možností.


Už ste čítali?