Sociálna nespravodlivosť - nový vážny hriech?

Autor: Ján Otčenáš | 13.3.2008 o 10:43 | Karma článku: 7,44 | Prečítané:  1236x

Vždy keď sa v TV nejaká kožená tvár s gumenou chrbticou oháňa pojmom sociálna spravodlivosť, tak určite mieri na vrecká a peňaženky svojich spoluobčanov so snahou vzbudiť falošný pocit ľútosti.

Naposledy som sa videl oháňať týmto pojmom niektorých ľudí s nasprejovanou svätožiarou a nedalo mi pod dojmom toľkej demagógie nevyliať čosi čo pretieklo z mojej nepokojnej duše na elektronický papier.

Niekto je chudobný a niekto bohatý – to je podľa nich zdroj sociálnej nespravodlivosti. Podľa mňa, ak je niekto bohatý na základe denného vynakladania úsilia, vlastnej inteligencie a práce a druhý je chudobný preto, lebo nemá záujem systematicky pracovať a vzdelávať sa, to je tá pravá sociálna spravodlivosť.

Podľa mňa je sociálna nespravodlivosť v tom, že mnohokrát tí neúspešní, neochotní a leniví hádžu polená pod nohy tým úspešným a tvrdo pracujúcim a len preto, lebo sú si vedomí svojich nedostatkov a dúfajú, že záškodníctvom tieto svoje chyby lepšie zamaskujú. Ale to už nie je len o peniazoch a ich množstve, ale o všeobecnom povedomí a verejných postojoch.

Keby som bol demagóg, tak túto tému načnem z iného konca. Ako to, že si niekto, kto je nositeľ a prestaviteľ konkrétnej ideológie dovolí posudzovať čo je to sociálna nespravodlivosť. Už tým, že prezentuje a presadzuje jednostranne svoju pravdu na úkor iných názorovo orientovaných, vnáša do systému silnú sociálnu nespravodlivosť. Ale áno, to by už naozaj zaváňalo demagógiou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Olympiáda v Pekingu už nehrozí. Možno však pôjde do Tokia, smial sa Kuzmin

Nasťa prekonala predpovede, hovorí jej tréner a manžel Daniel Kuzmin.

ŠPORT

Haščák: V zápasoch, keď ide o všetko, hráme vždy najlepšie

Bol to špeciálny zápas, vravel Žiga Jeglič.


Už ste čítali?