Sociálna nespravodlivosť - nový vážny hriech?

Autor: Ján Otčenáš | 13.3.2008 o 10:43 | Karma článku: 7,44 | Prečítané:  1237x

Vždy keď sa v TV nejaká kožená tvár s gumenou chrbticou oháňa pojmom sociálna spravodlivosť, tak určite mieri na vrecká a peňaženky svojich spoluobčanov so snahou vzbudiť falošný pocit ľútosti.

Naposledy som sa videl oháňať týmto pojmom niektorých ľudí s nasprejovanou svätožiarou a nedalo mi pod dojmom toľkej demagógie nevyliať čosi čo pretieklo z mojej nepokojnej duše na elektronický papier.

Niekto je chudobný a niekto bohatý – to je podľa nich zdroj sociálnej nespravodlivosti. Podľa mňa, ak je niekto bohatý na základe denného vynakladania úsilia, vlastnej inteligencie a práce a druhý je chudobný preto, lebo nemá záujem systematicky pracovať a vzdelávať sa, to je tá pravá sociálna spravodlivosť.

Podľa mňa je sociálna nespravodlivosť v tom, že mnohokrát tí neúspešní, neochotní a leniví hádžu polená pod nohy tým úspešným a tvrdo pracujúcim a len preto, lebo sú si vedomí svojich nedostatkov a dúfajú, že záškodníctvom tieto svoje chyby lepšie zamaskujú. Ale to už nie je len o peniazoch a ich množstve, ale o všeobecnom povedomí a verejných postojoch.

Keby som bol demagóg, tak túto tému načnem z iného konca. Ako to, že si niekto, kto je nositeľ a prestaviteľ konkrétnej ideológie dovolí posudzovať čo je to sociálna nespravodlivosť. Už tým, že prezentuje a presadzuje jednostranne svoju pravdu na úkor iných názorovo orientovaných, vnáša do systému silnú sociálnu nespravodlivosť. Ale áno, to by už naozaj zaváňalo demagógiou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Prečo má charizmu len pár vyvolených. Aká je tá vaša?

Buď sa s ňou narodíte, alebo nie. Je to dar od Boha, čaro, ktoré sa nedá získať, alebo platí, že stačí dobrý tréning a charizma naskočí ako motor?

EKONOMIKA

Firmy začnú zverejňovať základný plat už v inzeráte

Povinnosť zverejňovať základnú zložku mzdy sa netýka verejnej správy.

KOMENTÁRE

Rozdeľuje nás chudoba, nie nevedomosť

Dlhodobý nedostatok peňazí je nesmierne poučná skúsenosť


Už ste čítali?